Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.12.2013 02:09 - Napster - Биткойн - голямото нищо
Автор: djem Категория: Бизнес   
Прочетен: 1854 Коментари: 2 Гласове:
11

Последна промяна: 02.01.2014 21:13

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
                                                 Биткойн - голямото нищо



Дигиталната виртуална криптовалута може да е мистериозна и анархистична „монета от контакта", но тя може и да се окаже последното спасение за глобалната икономика...".


На 1 юни 1999 г. компютърният гении Шон Фенинг, едва 18-годишен, предложи на своите колеги от Североизточния университет в Бостън бета-версия на програмата си Napster, с която завинаги промени модела на развитие на интернет. Napster позволяваше на двама души от различни континенти да разменят свободно музика от компютъра си, вместо да я купуват от музикалните магазини. Естествено, музикалната индустрия реагира и през юли 2001-ва Фенинг бе осъден, Napster бе закрит, но идеята му продължи да се развива. Тя създаде BitTorrent и е в модела на съществуване на българския му вариант „Замунда", където всеки може да си свали нелицензирани филми, музика, софтуер. Napster все още съществува, но вече като част от платената платформа Rhapsody. Примерът с Napster най-добре обяснява феномена биткойн - дигиталната валута, чието съществуване и развитие се базира върху същата технология.


Театрална стойност

Привържениците я наричат валутата на виртуалния свят, критиците - измислица, или още по-лошо - новата финансова Понци-пирамида. За Тайлър Уинклвос и брат му близнак Камерън, чиято съдебна драма със собственака на Фейсбук Марк Зукърбърг е описана във филма „Социална мрежа", това вероятно е тяхното единствено спасение. И те се бъркат дълбоко в джобовете, за да инвестират в развитието на биткойн, като последната финансова инжекция в средата на миналия месец бе в размер на $11 млн.
Едно нещо е сигурно: виртуалната валута биткойн през последния месец е обект на засилен медиен интерес, който почти се изравнява с интереса към гражданската война в Сирия.
Всичко започна в края на март, когато криптомонетата удари курс от $270 за един Ƀ1, а по-късно се укроти на нива около $73 според MtGox - най-голямото виртуално чейндж бюро за биткойн.
Тези аномалии породиха множество спекулации за това кой е виновен за валутните скокове.
Няколко онлайн магазина приемат биткойн като разплащателно средство, а стойността на валутата спрямо долара не се определя от никакви други фактори освен от спекулацията.


 В условията на глобалната финансова криза биткойн постепенно се превръща в най-привлекателния инвестиционен инструмент, в новия балон, раздуван от социалните мрежи, свободен капитал, който обещава магическо лечение на кризи като кипърската например. За разлика от доларите или еврото биткойн не се емитира от никоя държава или правителство, а валутният поток не се контролира от централна банка. Освен това броят на биткойн е ограничен и не може да се емитира безкрайно, както се случва при конвенционалните валути. В момента в системата в обращение са 10.8 млн. биткойна, а тя ще спре да функционира, когато досгигне лимит от 21 млн., което би трябвало да стане около 2140 г. - според прогнозите на изследователската агенция ConvergEx. Ограниченият брой биткойн е основната причина за нарастването на нейната цена и голям плюс за използването й в реалната икономика. Освен това те нямат осезаема форма, въпреки че се наричат бит-монета.

 
Разбира се, съществуват много причини за съмнения за реалната стойност на биткойн. Но никой не може да отрече нейната театрална, комедийна стойност. "Тази валута има стойност просто защото една шепа хора в интернет са се договорили, че тя ще има стойност" - шегува се американският политически сатирик Стивън Колберт, който в една от най-новите си шегички сравни биткойн с южнокорейския рапър Сай, чийто хит уж стана световна сензация само защото е бил гледан от милиони потребители на глобалната мрежа.

Но не само Стивън Колберт се шегува с биткойн. На редовното заседание на Федералния резерв миналата седмица някой се опитал да предложи като тема за обсъждане въпроса дали е възможно биткойн да стане сигурна монета за международна валутна размяна. Всички останали посрещнали въпроса с искрен смях до сълзи и, естествено, заседанието продължило по нормалния дневен ред.


Един от най-известните водещи на токшоу в интернет Джейсън Калаканис твърди: „Появата на бит-монетите е най-сензационната технологична новина за последните 20 години." Той обаче е на мнение, че „хакерските пари са най-опасният проект на XXI век, който може да сваля правителства, да руши икономически системи, да дестабилизира глобалния пазар и да осигури пазар за крадени и контрабандни стоки".

 
Революция в икономиката

 
Биткойн е виртуална валута, създадена според легендата на 3 януари 2009-а от някой си Сатоши Накамото, когото никой никога не е виждал и който изчезна безследно на 15 април 2011-а. До този момент това име се появяваше периодично в блога bitcoin.org. Но след тази дата никой не знае съдбата му. За новите пари Накамото не използвал нито хартия, нито злато или сребро, а само изходен код от 31 001 реда и кратко съобщение в интернет. Идеята на Накамото била да създаде нова валута, която да е имунизирана срещу алчността на банките и на политиците и да се контролира единствено и само чрез софтуер.
Съществуват няколко предположения кой може да се крие зад това име. На японски „сатоши" означава „мъдър", а най-вероятно компютърният програмист е бил маниак на Покемон, чийто създател е Сатоши Таджири, а първият продуцент на играта се казва Шиничи Такамото. Освен това „сатоши" се пише по няколко различни начина, докато Накамото само с едни и същи йероглифи, като основното значение е „вътре, книга, оригинал", поради което името Сатоши Накамото означава „изначална мъдрост", „оригинална мъдрост" (wisdom in story, wisdom in origin).

Има и версия, че Накамото всъщност е параван, зад който се крие цял иновативен екип от програмисти на Google, да речем. Не по-малко сериозни са подозренията, че „Сатоши Накамото" всъщност е строго секретен проект на Националната служба за сигурност на САЩ (NSA), която не е тайна, че разполага с най-мощните компютри в света и с най-добрите програмисти. Най-любопитното предположение за фамилията Накамото е, че това е съкращение от имената на четири електронни гиганта - SAmsung, TOSHIba, NAKAmichi и MOTOrola.


Който и да се крие зад това име, създадената от него дигитална валута продължава да се развива и в момента е най-популярното средство за алтернативна търговия в мрежата. Макар че реално представлява изключително странен феномен. Защото ако бъде реализиран докрай, ще постави основите на една изцяло нова икономика, при която самата идея за парите се реализира единствено посредством софтуер, компютърните мрежи и криптография.


Биткойн (бит-монета - от мерната единица за информация „бит" и английската дума за монета - coin) са хакерски пари, родени от идеалите на движението за открит код, създадени с помощта на древното изкуство на криптографията. Според предварителните намерения на създателя на валутата Накамото те трябва да са конвертируеми, абсолютно защитени срещу фалшифициране, анонимни и неподатливи на парична измама при разплащане.


Най-елементарно казано: включените в мрежата на биткойн компютри преизчисляват криптирани редици от числа и след като бъде разгадан техният код, се получават пари. Всяка отделна монета се състои не само от константна цифрова редица, но носи със себе си и цялата своя история. По този начин не е възможно монетите да се фалшифицират или просто да се копират. При транзакцията на парите участниците в мрежата следят за математически неточности и когато бъдат открити такива, операцията просто не се осъществява. За тази операция са необходими изключително големи компютърни ресурси.
Системата е толкова сложна, че тя е донакъде понятна само на истинските компютърни гении. В същото време изходният й код е отворен и въпреки усилията на опитни програмисти да открият слаби места в него, така и не успяват.

 Платонична валута


Към 1 май общият брой на намиращите се в обращение биткойни бе точно 10 952 975, а според обменния курс тази сума в долари надхвърля цифрата $2 млрд. Сумата е драстично по-малка от 32-та милиарда, които ГЕРБ ни обеща да привлече в българската икономика, ако партията бъде преизбрана отново. Но разликата е, че парите биткойн са много по-реални от тези, за които се боричкат нашите политици.

Защото, както остроумно я нарече списание „Икономист", това е първата „платонична валута" в историята на цивилизацията. И докато съществува интернет, ще съществува и тя. За разлика от другите валути, които съществуват благодарение на правителствата и на централните банки, снабдени са с уникален сериен номер и директно се разменят между продавач и купувач.


Докато биткойн всъщност е „монета от контакта", 256-битов криптиран код, мисловна реалност, балансово число в децентрализирана счетоводна книга. Или както се пошегува американският комик Стивън Колбърт, „биткойн е страничен ефект от огромно количество безсмислен компютърен труд". Защото за тези десет минути, за които се създава нова дигитална монета, с ресурсите на компютъра може да се свършат други трудоемки операции... Вместо това тези ресурси се използва за „копаене, добиване" на дигитално злато или, образно казано, за търсене на математическа игла в купата сено в мрежата. Който успее с мощния си компютър да открие „иглата", произвежда „блок" от биткойни - обикновено 50. Те съществуват под формата на софтуер, наречен виртуален портфейл. Когато искате да ги похарчитепросто ги оформяте като плащане от своя адрес - например 1F9arzFyYFXTEd2FEjiRxHuyTSGNxehwEt към адреса на реципиента 1Ns17iag9jJgTHD1VXjvLCEnZuQ3rJDE9L

Няколко секунди по-късно, след като P2P мрежата оторизира транзакцията, тя се вписва в счетоводната книга и всичко приключва. След това е невъзможно да си върнете парите по никакъв начин - което означава, че измамата е невъзможна, защото пътят на парите е само еднопосочен. Не може да симулирате плащане, а след това да не го осъществите иа го забавите. Всъщност самото понятие за измама губи смисъла си, защото виртуалната валута по своята същност е една голяма измама, която обаче не подлежи на фалшификация.


За цялата операция не са ви нужни нито налични пари, нито банка, нито терминал, нито валутен курс, нито финансова агенция, брокери, застрахователи, счетоводители. Ролята на всички участници по веригата се поема само от поредицата от нули и единици - битовете информация. При това биткойн по нищо не се различава от деривативите или кредитните дифолт суапове, които предизвикаха сегашната глобална финансова криза. С една съществена разлика - при биткойните е изключена алчността, онзи елемент, който всъщност е основният виновник за фаталното нарушаване на баланса в глобалната финансова система.
Всеки може да се сдобие с биткойн, като си подсигури виртуален портфейл онлайн посредством сайтове като Bitinstant. Там просто си сваляте съответния софтуер, инсталирате го на компютъра и разменяте определена сума реални пари за виртуалната валута. Те се съхраняват в „портфейла", който функционира като вашата банкова сметка в мрежата. С тези пари след това може да пазарувате навсякъде, където тези пари се приемат, и може да си купите всичко - от пица до наркотици.


Виртуалният портфейл ви гарантира достъп до мрежата на биткойн, която работи на принципа на торентите - като P2P услуга, чрез която се разменят музика, филми и софтуер в сайтове като „Замунда".
Съществуват два начина да се сдобиете с биткойн: като ги купите срещу реална валута от друг техен притежател, или като се включите в процеса на тяхното „добиване" (mining) - тоест като включите вашия компютър в общите усилия за решаване на сложни криптографски загадки (cryptographic hash equations), които съдържат данни от няколко транзакции. Първият „миньор", който разреши загадката, се възнаграждава с 50 бит-монети и съответният пакет от транзакции се прибавя към веригата от данни (chain of data). След като транзакцията е осъществена, сумата се вписва в централната счетоводна книга и така тя се „заприходява". Трудността на всяка загадка се увеличава с увеличаване броя на „миньорите" и това позволява създаването на един блок от транзакции да става на всеки десет минути.
 

Заприходяването гарантира, че който изхарчи и последния си долар, след това няма да може да го използва отново. Поради това тази счетоводна книга се нарича още блокираща верига (block chain). По този начин тя гарантира и предотвратява всякакви опити за измама.

И поради това биткойн може да се превърне във валутата на бъдещето. Или в една абсурдна пародия на съвременния икономически модел. Имайки предвид, че от създателя й няма ни вест ни кост, като че ли остава усещането, че сме свидетели на феномен, пълна пародия, остроумна шега с глобалната икономика. Защото технологията, която се използва за създаването на валутата, работи безупречно и е напълно функционална, а освен това може и да се обменя за реалната световна валута - USD. Истината е, че няма значение какво точно е биткойн - важното е, че работи.......

В края на миналия месец компанията OpenCoin обяви, че пуска в обращение 100 млрд. Ripples - виртуална валута, създадена от нищото, която първоначално ще може да се използва от софтуерните програмисти за извършване на безналични търговски операции. Президент на компанията е Крис Ларсен и той е убеден, че неговият проект е по-добър от биткойн. Като основно предимство той посочва времето: транзакциите с Ripple се одобряват и осъществяват за секунди, докато при биткойн това става за минимум 10 минути. Освен това създателят на Ripple е известен, няма никаква мистерия около него и най-важното - тази валута няма да може да се използва от престъпни и от други съмнителни елементи.
OpenCoin започна да разпространява своите Ripples в началото на изминалата седмица и за целта са създадени 100 млн. дигитални банкноти. Крис Ларсен твърди, че това е цялото количество и повече парични единици от тази валута няма да бъдат емитирани. Идеята му е следната: 75 млрд. от валутата ще бъдат раздадени безвъзмездно на всеки, който поиска, като е възможно това да поискат и притежатели на биткойн - без да плащат нищо. Освен това всеки, който поиска да си отвори сметка в Ripples в OpenCoin, ще може да го направи.

Останалите 25 млрд. ще бъдат резервен фонд, който ще гарантира стабилността на валутата. Колкото по-висок е нейният курс, толкова по-голяма възвръщаемост ще реализират инвеститорите на OpenCoin, когато компанията започне да им ги осребрява. Ако този проект се окаже успешен, той може да послужи като модел за привличане на по-сериозни финансови играчи. Като например компанията Visa, която според неофициална информация планира да създаде своя собствена международна система за моментално разплащане. А какво би станало, ако цяла държава реши да започне да емитира свои собствени „виртуални алгоритмични пари"?


До този момент ще минат, разбира се, доста години - десетилетия, а сигурно и столетие. Но моделът, който наложи Сатоши Накамото, ще остави трайна следа - както направи Шон Фенинг. Той всъщност проправи пътя за успеха на Стив Джобс и Apple с платформата iTunes и на европейския вариант със Spotify.
Възможно е биткойн в крайна сметка на претърпи крах и потребителите й да се ориентират към друга валута. Но няма съмнение, че една от формите на дигиталните валути, които в момента се развиват, ще определи бъдещия модел за развитие на финансовата система през следващия век.

Водещата компания за обмен на биткойн е Mt.Gox, базирана в Токио, собственост на двама загадъчни французи, като само единият общува с медиите - президентът Марк Капеле. Причината е, че японците традиционно са изключително толерантни към чужденците и към „бунтарски" бизнес практики, поради което биха могли да работят безпроблемно поне 100 години. Официално фирмата осигурява 63% от всички обменни операции в мрежата, но реално цифрата е значително по-голяма - около 80 процента. Поради това драматичните ценови отклонения в обменния курс на 10 април бяха предизвикани от съвсемни обстоятелства - срив в софтуера на сървърите на Mt.Gox. Техническият аспект на проблема е много сериозен, защото реално той представлява състезание по писта на F1, в която обаче всеки участва със собствената си кола. И, естествено, първи ще финишира само онзи, който разполага с най-мощната, най-модерната, най-бързата машина. Същото важи и за биткойнерите: първи ще реши математическия пъзел онзи, който разполага с най-мощната машина. Поради което потребителите непрекъснато ъпгрейдват своите компютри и ги оборудват с най-мощните процесори, най-добрите видеокарти и с най-много памет. Поради това вече се оформят привърженици на идеята за въвеждане на виртуална валута за различните категории потребители. Вече имаме такъв клонинг - литкойн - който се използва само от много малък тесен кръг „маниаци" на свръхмощните компютри.


Създаването на доверие е бизнес, с който са ангажирани сериозни институции - от цели правителства до рейтингови агенции.
При биткойн ,всяка транзакция е прозрачна за абсолютно всички в мрежата, защото тя се запазва в „счетоводната книга" и се „пази" в мрежата. Освен това всяка монета, която се създава, има своя лична история, лично досие. Всичко е дигитализирано и може да се проследи до секундата. Няма коварство, подлост, хитрост, лицемерие, интригантство, лъжа, злоба, алчност - онези елементи, които някои предпочитат да прикриват и да трансформират в измамни характеристики като „бизнес нюх", „бизнес талант", „бизнес дарба". Не се налага на никого да вярваш, защото всичко е чиста, безпристрастна и точна математика. Изведнъж самата идея за съществуването на биткойн - анархистичното отрицание на централизираната власт и контрол - на практика се оказва най-добрият източник на чистата и неподкупна власт и безпристрастния авторитет.
Биткойн не е свързана с нито един природен продукт или наличен ценен минерал - освен с вярата. Като инструмент и еманация на глобалната икономика биткойн изглежда направо смешно. Но като валута на обзверените и низвергнатите от икономиката заради прекалената си вяра в християнските добродетели тя е една сериозна заявка за по-справедливо и равноправно бъдеще.

 


 Валери Ценк
ов



Гласувай:
11



1. djem - Тайно общество "пазарува" гении с интернет загадка
22.12.2013 09:53
Мистериозен шифър в мрежата побърка стотици компютърни гении по целия свят. Вече две години те се опитват да разгадаят загадката и попадат на все по-сложни пъзели и гатанки, които водят до други следи и често - до задънена улица. Британският вестник „Дейли телеграф” публикува интервю с един от хората, които са тръгнали на лов за тайни послания в интернет.

За да достигне до авторите на шифъра, той е разрешил десетки пъзели и главоблъсканици, които изискват огромни хакерски и криптографски умения. Загадката е известна като "Цикада 3301" и нейните създатели твърдят, че издирват най-талантливите разбивачи на кодове на света. Кой обаче стои зад тайната организация не може да се каже. Някои подозират ЦРУ или друга разузнавателна агенция, която търси кадри. Други пък виждат почерка на големи софтуерни компании като „Майкрософт”, които и преди са използвали интернет загадки, за да отсеят най-големите компютърни гении.
цитирай
2. kozme - Във връзка с хакерските атаки...
23.12.2013 09:56
Хакерскит пари, както ги определят бизнесмените идват от кибератаките нали?
ето и още едно предупреждение -
хакерска атака в банките


JP Morgan предупреждава клиентите си за злоупотреба с личните им данни
Кибератака е успяла да проникне в мрежата на банката през юли, но е била засечена през септември. Няма данни за откраднати пари от сметките, но „малко количество информация“ е било взето, заявиха от банката. То обаче не е свързано със здравноосигурителни номера, рождени дати или имейл адреси.

Държавни служители от щатите Луизиана и Кънектикът съобщиха, че миналата седмица банката ги е уведомила за възможността личните данни на някои граждани да са били изложени на риск. Става въпрос за 6 хил. души, получили карти за връщания на данъци, над 5 хил. - за детски надбавки и малко над 2 хил., получили помощи за безработни.

Когато хакерите посягат на детските и помощите за безработни - тогава тези атаки са вредни и се считат за престъпление.

Алчността може да унищожи и най-умните програмисти, занимаващи се с хакерство през свободното си време,анонимно. Това е престъпление,което подлежи на съдебни наказания,без изключения.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: djem
Категория: Бизнес
Прочетен: 1047153
Постинги: 345
Коментари: 926
Гласове: 9427
Календар
«  Март, 2025  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31