Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.01.2014 15:22 - Уранови находища в БГ
Автор: djem Категория: Бизнес   
Прочетен: 7682 Коментари: 7 Гласове:
17


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
                            Уран, радиация, легенди, гробници и пране на пари

        измама за милиарди...  и обединението “Редки метали”, което е наричано “държава в държавата”.....



След решението да се закрие уранодобивът в България,  няколко години откакто вече нито една от 48-те уранови мини не работи,  двата завода в Бухово и Елешница не преработват уранова руда....През 60-те години, уран се добиваше  в Странджа, в Родопи и в Сакар. Интересното в тази информация е това, че в ония години да се признае че българските власти са собственици на уранови мини е било наказуемо, затова са измисляни легенди за извънземни нашественици, гробници на египетски богове и различни други  фантастични неистини,за да заблудят народните маси,като районите около мините били с табели - "Строго забранено".... Иманярството не се е поощрявало, било наказуемо и се преследвало от законите на БКП и ДС. Интерпретациите свързани с гробници на "траки" богове и богини било в правомощията на елита, подвластен на ДС и публикации от този род били забранени. В Странджа планина имало два рудника за уран. В околността излъчването на радиация било в много високи дози, затова заболяемостта (бронхити, астми, задух) се срещали много по-често, отколкото грипните болести. Животните по-често боледували поради същата причина, отколкото на други местности. Знае се че в Родопи,основен поминък на местното население е рударство и тютюнопроизводство. Откакто мините са затворени, населението обедняло. Сега в районите на Смолян, Девин, Пловдив, Пампорово, Кърджали и Малко Търново (където уж се намира гробницата на Бастет,всъщност там има изоставена уранова мина), жителите им са много по-бедни, отколкото  през 60-те и 80-те години на ХХ век.Но, това е производството, което не носи доходи на населението, а носи печалби за крупните производители и дистрибутори.

Затова и предложението за изграждане на АЕЦ Белене дойде именно заради тази причина, че в България има находища на уран. Радиацията никога няма да изчезне напълно, тя се самопроизвежда,независимо че властите се стараят да прикрият истината, ние сме много по-болни от другите народи именно заради излъчването на радиация от подземните недра на нашата територия....и химическите заводи само допълват замърсения вече от стотици години назад - въздух над територията на България, Гърция, Румъния,Сърбия и Турция. Това е района на най-замърсения въздух на Балканите. Ето причината заради която в Турция ще се строи АЕЦ-ове. По този начин турските власти ще намалят цената на ел.енергията за битови потребления. В Европа цената на тока била евтина. Защо не си зададем въпроса -Коя е причината там цената на тока да е ниска, а у нас - висока? Освен, че  труда на западняците се заплаща на час, (надник на час), а заплатите им са седмични (не месечни). Единствено в социалистическите държави, трудът на работниците се заплаща със заплати на месец.
В капиталистическите държави, платата на работника е за час - работа - надник, а заплатата е седмична.


Азбучна истина е,  че ядрената енергетика гарантира дългосрочна независимост, още повече ако е обвързана с възобновяването на добива на уран в България. Какво обаче е състоянието на урановите мини и двата завода за преработка на уранова руда, които отдавна са ликвидирани, а голяма част от земята вече е "изчистена и рекултивирана"? Изгодно ли е реанимирането на уранодобива и дали съживяването му няма да струва много по-скъпо? Кой, кога и как започна да добива уран в България, колко уран замина за Русия и влезе в съветските атомни бомби, колко милиона се изхарчиха за закриването на урановите мини и къде замърсяванията и радиацията съвсем не са изчистени?

Ураният се намира под земята която ние тъпчем. Не може да се изчисти нещо, което се самозаражда непрекъснато.
Тези публикации като "изчистена почва" са за Заблуда на народните маси и служи за "пране на пари" от крупните монополи, които "инвестират" тези средства в тази измама  с "изчистването" на районите и въздуха около тези райони.

История на уранодобива у нас:

Практиката сочи, че нито една страна в света, освен България, не закрива своите уранови находища, без те да са окончатално изчерпани, а даже и след това добива уран от старите насипища. И нито една страна не ликвидира урановото си производство, ако има ядрени централи. България обаче закри уранодобива през 1992 г. и хвърли над 50 милиона лева от бюджета и още доста по програма ФАР за ликвидирането на мините и рекултивиране на земята....за да създаде "Олигарсите",с които сега уж се бори.

 
Първи започват да вадят уран в България немците - през 1938 г. в Бухово. Още през първата година вадят 100 тона метал. През 1939 г. спират. След края на Втората световна война уранодобивът е подновен в строга секретност, но вече от Съветско-българската минна компания. Тя съществува до 1956 г., когато като шапка на уранодобива е създадено обединението “Редки метали”, което е наричано “държава в държавата”. В него са работили 13 000 души. То е контролирало геоложките поучвание, добива, преработката и износа на получения уранов концентрат. Под шапката му са били и останалите предприятия: “Бухово”, “Тракия” - Пловдив и “Възход” – Смолян.


През 1992 г се взема решението "Ликвидация на България!"

48 мини са вадили уран според постановление № 74 на Министерски съвет от 1992 г., с което правителството на Филип Димитров взима решениие да ликвидира уранодобива, а още 30-на са били в стадий на проучване и пробна експлоатация. По-основните са базирани в Южна България. Най-известните са в Елешница, Сборище, Бялата вода, Долна баня. Около 600 км около Бухово са надупчени като швейцарско сирене от минни разработки, край София уран има в Сеславци и Кремиковци....

 В Родопите районите са четири: около Елешница /на 15 км от Банско/, Доспат, Смолян, Велинград. В Тракийската низина – Стряма и Раковски около Пловдив, Ямбол и Тополовград. Уран има и в Монтана, Симитли, Сливен и Стара Загора, Бургас, Велико Търново, Габрово, Ловеч и Плевен, Търговище, Шумен, Русе, Разград, Силистра, Варна и Добрич.

През 1974 г. добивът достига 400 тона на година. Преди решението за ликвидация на отрасъла, през 1992 г. добивът на уран е достигнал 645 тона годишно. През цялото време до 1989 г. добивът е секретен, а производството се води стратегическо. Износът е изцяло към Съветския съюз. Дори по информация на експерти първата съветска атомна бомба е произведена с български уран от Бухово. През цялото време до 1992 г. с нашия уран си плащахме на Съветския съюз обработката на нашия уран, за да ни го върнат оттам като ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", а остатъкът е за тях като комисионна. Това е чиста схема на ишлеме.

Цялото производство и износ като строго секретно производство са били под надзор на Политбюро и ДС до края на 1989 г. До 1992 г. все още се е работило по същата схема под шапката на “Редки метали”. Никой няма ясна представа какъв точно обем е произвеждан през социалистическо време, тъй като и досега това се води секретна, тоест вече класифицирана информация. В България обаче е произвеждан само полупродукт, а не чист уран – нашата страна никога не е имала инсталация за производство и обогатяване на чист уран.

Всичко е било така организирано, че СССР да произвежда чистия уран и стратегически да го контролира. Българският продукт носи името “триураниев осмоокис” (или окис-закис). Класическата технология на копаене на урановата руда е на загуба. Това е скъп процес, но заради стратегическото производство и насочения изцяло към Русия износ, е прилаган дълго.

Другата схема е геотехнологичната. Тя е чиста и много евтина.  Хвостохранилища има само при двата завода за преработка на урановата руда – “Елешница” и “Бухово”. Сега вече технологиите позволяват добиване на уран от много по-бедни руди и от насипищата в двете хвостохранилищата може пак да се извлича уран. Жълтият кек – търговският продукт със съдържание на уран от 30% до 60% се е получавал след преработката в завода в Елешница, а в Бухово се е изпичал допълнително и се е получавал концентрат със съдържание на уран около 80%. Оттам се е транспортирал в контейнери към Съветския съюз, където се е произвеждало ядреното гориво и то се е връщало обратно към нашата Първа атомна.

Годишно в света се произвежда около 42 000 тона уран. Една трета от добивът е в Канада, където залежите са 5 000 000 тона. Най-богатите залежи на уран са в Австралия, а в челната десятка са още Казахстан, който заяви намеренията си до 2012 г. да стане най-големият производител на уран, и ЮАР.

В България запасите от уран се изчисляват на 20 000 тона. От тях подходящи за добив по геотехнологичния метод са 12 000 тона, а на практика могат да се извлекат 6500 тона. Те обаче биха подсигурили ядрената ни енергетика за поне 20 години напред. Геотехнологията е приложима при находищата в Пловдивско, Ямболско, и долината на Струма. Експерти в бранша считат, че България е напълно в състояние да вади около 300 тона уран годишно. Само едно малко рудниче с не повече от 100 човека персонал е давало годишно 600 000 долара печалба при всички отчисления за данъци, транспорт, храна, профилактика на работнциите и по-нататъчна обработка на метала до търговски продукт.


До 1992 г. по най-минималните цени на Лондонската борса триураниевият осмоокис струва 42 долара за килограм. При редовни доставки цената обаче скача почти двойно – до 70 долара за килограм. Сега цената е около 140 долара за килограм, което би донесло 42 000 000 долара годишна печалба на България при възобновяване на уранодобива. Тенденцията е обаче продуктът да достигне цена от 200 долара за килограм. Точно това диктува и интереса на канадските и руски производители към съживяването на уранодобива в България.

През 1992 г. правителството на Филип Димтров оценява добива като нецелесъобразен. Добивът е прекратен с министерско постановление № 74 от 1992 г., което е отменено, но е обнародвано друго, в същия дух, през 1994 г. Експерти коментират, че това всъщност е било политическо решение да се смени доставчикът на гориво за АЕЦ. Тогава изкуствено се изкарва, че българският уранодобив е нерентабилен, и е извикана за оценка американска експертна комисия. Решението за ликвидация на уранодобива обаче излиза наяве чак през 1998 г., защото през това време започва ликвидацията на всяко едно дружество от урановото производство поотделно, а голяма част от средствата на практика са отклонявани...в чужди банки извън България.

Ликвидацията на всеки рудник започва със затваряне на шахтите и хоризонталните галерии. Входовете се преграждат с бетонни стени, паралелно се разрушават надземните бункери и сгради, и след това се предприема техническа и биологична рекултивация на засегнатите земи.

Така през 1998 г. за ускоряване и координация на процеса е създадена фирма “Еко инженеринг РМ” ЕООД. Сега директор е Васил Чанев. Фирмата е 100% държавна към Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси. Сега вече няма нито един работещ рудник. Има само инсталации за пречистване на руднични води, които вадят все пак някакъв уран, и той отива в завод “Елешница”. Този остатък обаче не е търговски продукт, не може да се изнася заради скъпия транспорт и високите изисквания към транспортирането, и засега се трупа на склад. Тук, в България.

Сега 5 министерства и една държавна агенция отговарят за уж ликвидирания уранодобив у нас в Междуведомствен координационен съвет: (все лапачи на заплати)

- Министерство на енергетиката и дирекция “Енергийни ресурси” в него,
- Министерство на финансите с отдел “Закриване на уранодобив и рудници”,
- Министерство на околната среда и водите,
- Агенция за ядрено регулиране,
- Национален център за радиология и радиационна защита към Министерството на здравеопазването
- и Министерство на земеделието и горите.
Без подписа на която и да е от тези 6 институции не може да се вземе и най-дребното решение за уранодобива. Едва с тяхното решение се отива за подписа при министъра на енергетиката.

Дали т.н изворна вода не е заразена с радиация?

Изградена е мрежа от пунктове за мониторинг на почвата, подпочвените и повърхностни води и въздуха, както и на произвежданата селскостопанска продукция в районите на уранодобива. Измерванията сочат, че не съществува риск! за населението, животните и растителния свят, защото стойностите за тежки и токсични елементи и радионуклеиди са под пределно допустимите концентрации!?.

В същото време обаче изтичане на непречистени руднични води има на две места - и двете в района на столицата – над Кремиковци и над село Сеславци. Насипището над Сеславци е с голямо радиационно излъчване – 10 и повече пъти над пределно допустимите норми от 20 милисиверта.

За сравнение – в София средното ниво е 17 милисиверта, а в АЕЦ "Козлодуй" радиометърът показва 11 милисиверта.

Специалисти алармират, че двете хвостохранилища в Елешница и Бухово не могат да издържат на силни земетресения и стените им може да се срутят.

Стените са проектирани със сеизмична устойчивост до 7-ма степен по скалата на Медведев, Шпонхойер и Карник, а световните изисквания са за най-малко 9-та степен.

След прекратяване на експлоатацията, урановите мини и щолни, без да са напълно изчерпани, са запечатани, а помпените станции в шахтите са демонтирани.

Нивото на подземните води обаче се покачва и щолните започват да изливат радиоактивна вода в деретата.

Експерти разказват, че само щолната над село Кремиковци излива в реката около 200-300 кг уран на година. Преди да бъде построено Буховското хвостохранилище смляната руда с извлечен уран, но със съдържание на далеч по-опасния радий е пусната като хвост по коритото на р ека Манастирска.

Разлива достига до с ело Яна, завива покрай Кремиковци и над с ело Долни Богров попада в река Искър. Най-тежък екологичен проблем създава неизвършената техническа ликвидация и рекултивация на Рудник "Сливен", намиращ се в обитаван вилен район с интензивно земеделие.

В софийското село Сеславци пък деца играят в закритите уранови мини, установява проеврка на природозащитна организация. Там мините не са обезопасени, децата влизат през разпечатаните входове на шахтите, а за рекултивация и дума не е отваряна. Местните хора пък разказват, че цигански банди са разфасовали релси и съоръжения от мините, изнесли са ги и са ги продали за скрап на "Вторични суровини".

Естествено, никой преди това не ги е изследвал за радиоактивност. Вода от деретата минава през изоставените галерии, замива урановите отпадъци и тече в поточе, направо към къщите от квартала. В Сеславци няма канализация, урановите води се събират на локви насред селото. Жителите на Сеславци са внесли питане в Столична та община и Министерството на околната среда и водите кога мините ще бъдат обезопасени и рекултивирани. Получил се обаче парадоксалният отговор, че има изработен проект, парите са усвоени и дейностите са извършени.

Бивши кариери за уранодобив има и край Нови хан. Районът около съседното Бухово също е много замърсен, въпреки че там уран не се преработва от 1990 г.

Процентът на раковите заболявания и смъртните случаи там е много голям. В същото време за 5-6 години в директорското кресло на фирмата-шапка на ликдвидацията на уранодобива “Еко инженеринг” са сменени 9 управители.

Дори и да се възобнови урановото производство в България, сега вече ще е много скъпо и ще са необходими огромни капиталовложения. Всички уранови рудници отдавна са запечатани. Ще се наложи ново сондиране на голяма дълбочина, което е много скъпо.

Разбира се, от другата страна на везните ще стои ползата от евентуалното възобновяване на уранодобива – хиляди нови работни места, нови технологии, собствено гориво за двете ни атомни централи. Но и при това положение ще трябва да се построи нов завод за преработка на уран, което пък означава и нов риск от нови замърсявания при все още неликвидирани стари. Пък и евентуалните инвеститори – били те канадци или руснаци, при нуждата от огромни инвестиции, вероятно ще поискат цялата печалба за себе си. Което за България изобщо няма да е изгодно...освен ако България не си произведе български технолози и технически съоръжения, работници - специалисти в уранодобива, така ще навлезе в ерата на технологиите и ще спести доста пари на данъкоплатците.


(публикувано в интернет)






Гласувай:
17


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. mt46 - !?
26.01.2014 18:12
"Сега 5 министерства и една държавна агенция отговарят за уж ликвидирания уранодобив у нас в Междуведомствен координационен съвет: (все лапачи на заплати)"...
Как да вървим напред, като бюрократите и търговците са повече от производителите?...
цитирай
2. rouzy - Статистиката говори много
27.01.2014 08:26
България е заемала едно от първите места в производството на химикали и химически продукти за Източния блок.


1901 Една от първите чуждестранни инвестиции в страната - завод за боя за обувки в Русе, сегашния Orgachim
1954 – Построен е заводът за калцинирана сода в Девня, понастоящем най-големият на Solvay Group в Европа

1963 – отваря врати нефтохимическият комбинат в Бургас, сега “Лукойл - Нефтохим – Бургас”

1966– Отворен е химическият комбинат за производство на целулоза и изкуствени влакна “Свилоза” в Свищов, построен по последни технологии

Началото на 90-те страната изнася над 180 химически продукта в повече от 80 държави и е една от водещите на пазара на калцинирана сода, азотни и фосфорни торове и други продукти.

1966-1970 – е “Петилетка на химията и органичния синтез”: Нефтопреработвателните мощности се увеличават над два пъти, обемът на продукцията нараства над четири пъти
След демократичните процеси 1989г. голяма част от българските предприятия бяха закупени от чуждестранни инвеститори.

1997 – Solvay, Белгия изкупува 60% от завода за соди в Девня. Днес това е най-големият завод за калцинирана сода в Европа
1999 – Lukoil придобива 58% от “Нефтохим” Бургас, който продължава да бъде най-големият нефтопреработвателен завод на Балканите

1997, 1998, 2004 – Holcim, Titan, Italcementi Group модернизират заводи за цимент

1998, 1999, 2001 – Henkel, Knauf, Saint Gobain се включват в производство на строителни материали с големи мощности
1999 – Американската Acids & Fertilizers изкупува мажоритарния дял на Агрополихим. Днес компанията изнася фосфорни и азотни торове на пет контитент

2005 – Турската Şişecam Group построява нов завод за производство на стъклени изделия край Търговище. До 2011 заводите на Şişecam стават четири с продукти, уникални за региона.

По данни на МИЕТ през 2010 спрямо 2009 се забелязва значителна динамика в подсекторите:

Химически продукти – ръст 32%, формирайки 5,6% от общия износ
Неметални минерални – ръст 28%, формирайки 2,8% от общия износ
Изделия от каучук и пластмаса – ръст 31%, формирайки 2,6% от общия износ


В ЕНЕРГЕТИКАТА

Една от водещите световни компании в областта на енергетиката и автоматизацията - шведско-швейцарската ABB, е ако не най-големият, то вероятно най-добре представеният промишлен инвеститор в България. Със своите заводи в Петрич, Севлиево и Раковски и офиси от София до Варна групата покрива цялата територия на страната и осигурява работа на повече от 1000 души. Освен че доставят компоненти за другите предприятия на ABB, българските компании работят и за редица местни контрагенти и разработват нови продукти.

През 1996 г. ABB изгради и производствена база в Петрич - "АББ Контрол", която през 2005 г. се вля в "АББ България". Предприятието е разположено на площ от 5000 кв. м. В завода се произвежда и сглобява електрическо оборудване за други фирми от групата. Важна част от дейността на компанията е изграждането на подстанции за захранване с електрическа енергия.

Дружеството участва в голям брой фотоволтаични проекти с продукти и решения. Само през последните месеци бяха приключени няколко такива поръчки. След като свърза към електрическата мрежа слънчевите централи "Златарица" и "Самоводене" на корейската компания SDN, "АББ България" изгради подстанцията и захранващия кабел и на най-големия фотоволтаичен парк на Балканите. Той се намира край село Караджалово, община Първомай, а инвеститори в него са американската SunEdison и дъщерно дружество на MEMC Electronic Materials.
цитирай
3. rouzy - И още, след като рудодобива у нас е "ликвидиран", ще трябва и министерствата да бъдат ЛИКВИДИРАНИ
27.01.2014 08:31
НЯМА РУДОДОБИВ - НЯМА МИНИСТЕРСТВА
Едно министерство е предсавено от около 100 човека със мин.заплата от 1500 лв.а премиите които си делят излизат на милиони лева - годишно.

Като бъдат съкратени тези 600 БЮРОКРАТИ - корупцията ще намалее с 6% най - малко.

БСП казват че водили прозрачна политика - ей сега имат възможност да направят съкращение на тези 6 министерства - лапачи на заплати
цитирай
4. rouzy - Къде ми са коментарите?
27.01.2014 08:32
защо админите в блог - бг прилагат ЦЕНЗУРА????
цитирай
5. rouzy - иЛИ ТАМ КЪДЕТО мАРИН тАЧКОВ СЕ Е "ИЗКАЗАЛ"
27.01.2014 08:32
НИКОЙ ДА НЕ КОМЕНТИРА СЛЕД НЕГО??2
цитирай
6. golden - Измамите и измамниците вървят ръка за ръка.
28.01.2014 07:55
А провокаторите са едни и същи и са навсякъде -
Това не е реклама - това е истината за истинските провокатори в блога -
****
Конспираторите на 21 век сеят разруха между гражданите срещу държавата

Не, в БГ няма ядрено оръжие което да излъчва вредни смущения и да вреди на здравето на хората!
Не, в БГ няма защитет щит (САЩ) който да излъчва отровни въздушни атаки срещу здравето!
Драги съблогери, не четете тези лъжи разпостранявани от нашите съблогери,тяхната цел е да ви провокират.
Мислите че протестите са дусни, нищо подобно; всички протести, революции, атентати целят едно нещо - дестабилизация.
Терорът т.е. рекетът и протестът са "демократични - терористични действия" закономерности избрани от "умните" хора, за да поразредят редиците и да намалят бройката на човеците. Многобройните народи трудно се управляват. Колкото един народ е по-малоброен - толкова по-лесно се командва.
В Блог-бг има около 10-на провокатори - конспиратори, които имат за цел да командват и манипулират общественото мнение.
Само глупаците им се хващат на лъжите - въдици - постинги със провокативно съдържание,без конкретни доказателства.Като например:(малко реклама)
Заглавия на пост -
21.01 12:40 - Пръскане с химия от 2 танкера кс-135 и други самолети.
от: bojinkata
21.01 12:09 - От “фукушима” в океана всеки ден се изливат 300 тона радиоактивна вода!
от: fukushima
26.01 13:08 - Кемтрейлс - оръжие за масово поразяване
от: truthful
21.01 14:45 - Направете къщички за българските "терористи"
от: dmm
27.01 10:27 - Използване на "мистериозно устройство" /видео/
от: zahariada
Защо Захариада не пишеавторски постинги, а всичките му постинги са копирани от руски сайтове? Никога Захариада не дава коментари?Но,виждаме го в класациите на първите места. Кой го държи там?
Може би защото Захариада не пише на български език,затова и преводите му приличат на "една - гаща - плява"....тези преводи всъщност ги прави Гугъл,той така превежда - без род и число.
Другият съблогер, който обикаля всички категории като " миндовата кучка" от всичко рабрира и е всезнаещ, ето го - Марин Тачков, оприличаващ себе си като Поет....икономист....политик....изкуствовед.....музикант....историк и какво ли не. Всезнайкото - mt46.
и...неговото творчество - държи първото място в общите класации (само някой да е посмял да го махне от там).....
Автор: mt46
26.01 13:22 - Те са... Евроидиоти!...
23.01 20:11 - Войната на Запада срещу Изтока продължава
21.01 18:32 - Внимание: БОМБА!
20.01 18:18 - Кой охранява Д. П.?
17.01 18:58 - "Премахнете кръвопийците"
16.01 18:55 - Знам къде са извънземните... И знам кои са...
Напоследък "миндовата кучка" се покри...няма го по първите страници....нали постигна целта си....сега ще пише каквото си иска ни никой не смее да му се изрепчи и да го кпитикува....защо ли и админите на сайта го търпят и в класациите?

Корумпирани ли са администрацията и екипа поддържащ сайта на Блог-бг?
цитирай
7. kozme - Химическите интервенции от бл.минало много преди 1944 г
29.01.2014 08:58
България е заемала едно от първите места в производството на химикали и химически продукти за Източния блок.


1901 Една от първите чуждестранни инвестиции в страната - завод за боя за обувки в Русе, сегашния Orgachim
1954 – Построен е заводът за калцинирана сода в Девня, понастоящем най-големият на Solvay Group в Европа

1963 – отваря врати нефтохимическият комбинат в Бургас, сега “Лукойл - Нефтохим – Бургас”

1966– Отворен е химическият комбинат за производство на целулоза и изкуствени влакна “Свилоза” в Свищов, построен по последни технологии

Началото на 90-те страната изнася над 180 химически продукта в повече от 80 държави и е една от водещите на пазара на калцинирана сода, азотни и фосфорни торове и други продукти.

1966-1970 – е “Петилетка на химията и органичния синтез”: Нефтопреработвателните мощности се увеличават над два пъти, обемът на продукцията нараства над четири пъти
След демократичните процеси 1989г. голяма част от българските предприятия бяха закупени от чуждестранни инвеститори.

1997 – Solvay, Белгия изкупува 60% от завода за соди в Девня. Днес това е най-големият завод за калцинирана сода в Европа
1999 – Lukoil придобива 58% от “Нефтохим” Бургас, който продължава да бъде най-големият нефтопреработвателен завод на Балканите

1997, 1998, 2004 – Holcim, Titan, Italcementi Group модернизират заводи за цимент

1998, 1999, 2001 – Henkel, Knauf, Saint Gobain се включват в производство на строителни материали с големи мощности
1999 – Американската Acids & Fertilizers изкупува мажоритарния дял на Агрополихим. Днес компанията изнася фосфорни и азотни торове на пет контитент

2005 – Турската Şişecam Group построява нов завод за производство на стъклени изделия край Търговище. До 2011 заводите на Şişecam стават четири с продукти, уникални за региона.

По данни на МИЕТ през 2010 спрямо 2009 се забелязва значителна динамика в подсекторите:

Химически продукти – ръст 32%, формирайки 5,6% от общия износ
Неметални минерални – ръст 28%, формирайки 2,8% от общия износ
Изделия от каучук и пластмаса – ръст 31%, формирайки 2,6% от общия износ


В ЕНЕРГЕТИКАТА

Една от водещите световни компании в областта на енергетиката и автоматизацията - шведско-швейцарската ABB, е ако не най-големият, то вероятно най-добре представеният промишлен инвеститор в България. Със своите заводи в Петрич, Севлиево и Раковски и офиси от София до Варна групата покрива цялата територия на страната и осигурява работа на повече от 1000 души. Освен че доставят компоненти за другите предприятия на ABB, българските компании работят и за редица местни контрагенти и разработват нови продукти.

През 1996 г. ABB изгради и производствена база в Петрич - "АББ Контрол", която през 2005 г. се вля в "АББ България". Предприятието е разположено на площ от 5000 кв. м. В завода се произвежда и сглобява електрическо оборудване за други фирми от групата. Важна част от дейността на компанията е изграждането на подстанции за захранване с електрическа енергия.

Дружеството участва в голям брой фотоволтаични проекти с продукти и решения. Само през последните месеци бяха приключени няколко такива поръчки. След като свърза към електрическата мрежа слънчевите централи "Златарица" и "Самоводене" на корейската компания SDN, "АББ България" изгради подстанцията и захранващия кабел и на най-големия фотоволтаичен парк на Балканите. Той се намира край село Караджалово, община Първомай, а инвеститори в него са американската SunEdison и дъщерно дружество на MEMC Electronic Materials.
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031